Son dakika… Kovid-19 aşıları karekod sistemiyle kişiselleştiriliyor


Türkiye'de koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Ocak Perşembe günü başlatılan aşı uygulamasında ilk hafta geride kalırken, toplam aşılanan ...

 Son dakika… Kovid-19 aşıları karekod sistemiyle kişiselleştiriliyor

24.01.2021 - 15:36

Güncelleme : 24.01.2021 - 15:36

Türkiye’de koronavirüsle mücadele kapsamında 14 Ocak Perşembe günü başlatılan aşı uygulamasında ilk hafta geride kalırken, toplam aşılanan sağlık çalışanı sayısı 1 milyona yaklaştı. Her vatandaş için özel olarak oluşturulan karekod uygulaması sayesinde aşılar kişiye özel olarak tahsis edilirken, aşılanan sayısı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu üzerinden anlık olarak takip ediliyor.

Sagˆlık Bakanlıgˆı’nın yönetmeliklerini takip ederek Kovid-19 aşıları için karekod altyapısı geliştirdiklerini aktaran VISIOTT Genel Müdürü Emre Özden, Karekod sistemiyle aşıların kişiselleştiğini belirtti. Özden, “Bakanlık, her bir Kovid-19 as¸ısına karekod atayarak, as¸ı sahteciligˆinin, karaborsacılıgˆın, hak degˆis¸imi taleplerinin ve as¸ılama önceligˆini manipüle edecek giris¸imlerin önüne geçiyor” dedi.

Sağlık Bakanlığı, ücretsiz olarak sunulan Kovid-19 as¸ılarını her aşamada takip etmek için devreye aldığı takip altyapısı sayesinde T.C. kimlik numarasını temel alarak kişiye özel bir karekod oluşturuyor. Bu sayede hem ismine tahsis edilen kişi dışında aşının kullanılmasının önüne geçiliyor hem de aşıların tedarik zincir boyunca izlenebilirliği sağlanıyor. Öte yandan hangi aşının kime, nerede, ne zaman yapılacağı işleniyor. Karekod sistemi sayesinde ayrıca anlık olarak aşılanan kişi sayısı Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu üzerinden online olarak takip edilebiliyor.

ŞEFFAF VE İZLENEBİLİR BİR AŞILAMA SÜRECİ OLUŞTURULDU

Tamamen yerli ve milli imkanlarla tasarlanıp üretilen karekod sistemi, Sagˆlık Bakanlıgˆı’nın as¸ı takip sistemi tarafından hazırlanan ulusal as¸ılama programında çocuk felci, karma, kuduz ve birçok farklı as¸ı için de 2011 yılından beri kullanılıyor.

VISIOTT Genel Müdürü Emre Özden, Sagˆlık Bakanlıgˆı’nın yönetmeliklerini takip ederek Kovid-19 aşıları için karekod altyapısı geliştirdiklerini söyledi. Bakanlığa destek olduklarını anlatan Özden, “Sagˆlık Bakanlıgˆı her bir Kovid-19 as¸ısına benzersiz bir karekod atayarak; as¸ı sahteciligˆinin, karaborsacılıgˆın, hak degˆis¸imi taleplerinin ve as¸ılama önceligˆini manipüle edecek giris¸imlerin önüne geçiyor” dedi.

Özden, “Elektronik randevu sistemi gibi akıllı sagˆlık uygulamaları ile karekodları entegre ederek pandeminin bas¸ından beri uygulanan sosyal mesafe kuralının korunması sağlanıyor. As¸ıları karekodlamanın bir diğer faydası ise her bir as¸ı için sogˆuk zincirin bozulup bozulmadıgˆının takibinin sagˆlanmasıdır” diye konuştu.

TÜRKİYE İLAÇ TAKİP SİSTEMİNDEN TECRÜBELİ

Kovid-19 as¸ılarının tedarik zinciri boyunca izlenebilirligˆini sagˆlayan karekod sisteminin, 2012 yılında uygulamaya giren İlaç Takip Sistemi (İTS) ile benzer altyapıyı kullandığını aktaran Özden, Türkiye’nin dünyada uçtan uca ilaç izlenebilirliğini tüm ilaç endüstrisini kapsayacak şekilde başarı ile gerçekleştiren ilk ülke olduğunu aktararak, ilaç izlenebilirliği konusunda çalışan ülkeler ve organizasyonlar arasında en kapsamlı ve sürdürülebilir (Level 5 – Country Level) sistemine sahip ülke konumunda olduğunu dile getirdi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı

YORUMLAR
Bir Yorum Yapın