Son Dakika! İletişim Başkanı Altun’dan Biden’ın ‘soykırım’ ifadesine tepki: İlişkilerimize ciddi zararlar verecek

ABD Başkanı Joe Biden'ın sözde 'soykırımı' tanıdığını ilan etmesinin ardından Türkiye'den gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. Adalet Bakanlığı'ndan ...

 Son Dakika! İletişim Başkanı Altun’dan Biden’ın ‘soykırım’ ifadesine tepki: İlişkilerimize ciddi zararlar verecek

26.04.2021 - 8:12

Güncelleme : 26.04.2021 - 8:12


ABD Başkanı Joe Biden’ın sözde ‘soykırımı’ tanıdığını ilan etmesinin ardından Türkiye’den gelen tepkiler çığ gibi büyüyor. Adalet Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “ABD Devlet Başkanı’nın açıklamalarının hukuki bir karşılığı yoktur. Bireylerin olduğu gibi devletlerin de lekelenmeme hakkı vardır” denildi.

“KESİNLİKLE REDDEDİYORUZ”

Joe Biden’ın sözde ‘soykırım’ ifadesine sert tepki veren İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Biden’ın 1915 olaylarını ‘soykırım’ olarak tanımlayan açıklamasını talihsiz, hadsiz ve hükümsüz olarak addediyoruz ve reddediyoruz. İlişkilerimize ciddi zararlar vereceği ortada” ifadelerin yer verdi.

“SALDIRILAR BİZE ZARAR VERMEYECEK”

Altun sözlerine şöyle devam etti:

“Sözde ‘soykırım’ iddiaları gibi tarihsel gerçeklikten yoksun popülist söylemler, bu topraklardaki ilmek ilmek ördüğümüz birlikte yaşama kültürümüze bir saldırıdır. Fakat bu saldırılar da bizim kardeşliğimize zarar veremeyecektir, aksine bağlarımızı daha da pekiştirecektir.”

“AKIL VE AHLAKLA İZAHI YOK”

Altun’dan sonra bir tepki de Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan geldi. Akar, “Alınan kararın akıl ve ahlakla izahı yoktur” dedi.

“TEPKİLER FARKLI OLACAKTIR”

Tüm gözler bundan sonra ne olacağına çevrilmişken Amerikan Reuters haber ajansına açıklama yapan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Biden’ın açıklamasına yönelik “Gelecek günlerde ve aylarda farklı şekil ve derecelerde tepkiler olacaktır.” ifadelerini kullandı.

Ankara’nın bu konuda ne tür adımlar atacağına dair detay vermeyen Kalın, “Yeri ve zamanı geldiğinde bu talihsiz ve haksız açıklamaya gerekli tepkiyi vereceğiz.” dedi.

MECLİS BUGÜN AÇIKLAMA YAPACAK

Türkiye Büyük Millet Meclisinin (TBMM) pazartesi günü Biden’ın açıklamasına ilişkin açıklama yapacağını belirten Kalın, Amerikalı yetkililerin Türkiye’ye yapılan açıklamanın Türkiye’ye yönelik potansiyel tazminat davalarına yasal zemin teşkil etmeyeceğini söylediklerini kaydetti.